Газін Володимир Прокопович

Газін Володимир Прокопович

професор, доктор історичних наук, професор кафедри всесвітньої історії

Газін Володимир ПрокоповичНародився 24 серпня 1936 р. у селі Нове Поріччя Городоцького району Хмельницької області (тоді Кам’янець-Подільської) в сім’ї колгоспників. Батько Газін Прокіп Васильович – уродженець Брянської області Російської Федерації, котрий після роботи на вугільних шахтах Донбасу та служби в армії був посланий на Поділля будувати колгоспи, мати Параска Іванівна – місцева. З початком війни батько пішов на фронт, попав у полон під Києвом, повернувся додому і 1942 року був відправлений на роботу до Німеччини, де за диверсію на військовому заводі був розстріляний.  1944 року Володимир Газін пішов у перший клас.  Клас був сирітським. У центрі села років через 20 появився обеліск з іменами 240 загиблих на війні односельчан.

На все життя ліг у його пам’ять страшний голод 1947 р. Хто пережив його, більш за все на світі цінує хліб. Повною мірою зазнав долі дітей, батьки яких не повернулися з війни.  Як і його ровесники, навчився виживати за будь-яких обставин і не втрачати при цьому людської гідності. Відповідальними за всю чоловічу роботу тоді ставали рано і якоюсь мірою навіть гордилися цим.

1951 року з Похвальним листом закінчив семирічку, після чого продовжив навчання у Хотинському педучилищі (Буковина), яке закінчив з відзнакою. Викладачі педучилища запам’яталися йому як справедливі, чесні й порядні люди, прекрасні педагоги. Особливо часто згадує викладача української мови та літератури Снігура Степана Олексійовича (пізніше проявився як письменник) – прекрасного знавця свого фаху, майстра педагогічної справи, великого оптиміста, простого й щирого в ставленні до учнів.

Педагогічну діяльність почав 1955 року в школах Городоцького району Хмельницької області вчителем математики та фізики, оскільки і в школі, і в педучилищі перевагу віддавав фізико-математичному циклу навчальних дисциплін. Коли його запитують, як вчилися і вчаться учні (студенти) тоді й тепер, він відповідає: “По – різному”. Завжди, в усі епохи є учні вірні жадобі знань й обов’язку, які вчаться добре, і навпаки. І завжди так буде. Інакше людство зупиниться в своєму розвитку й почне деградувати. Хоча стимули до опанування знань можуть бути різними. Поряд з математикою  захоплювався літературою та історією. Остання й стала, врешті-решт, життєвим вибором. Хоча в дитинстві мріяв бути геологом.

1956 року став студентом 1 курсу історичного факультету Чернівецького державного університету. Студентські роки в спогадах, навіть через багато років, завжди привабливі і згадуються з ліричним, особливим настроєм у плинному часі життя: лекції, семінари, колоквіуми, заліки, екзамени, диспути, наукові конференції. А в години дозвілля – вечори відпочинку на факультетах, походи на танці в “залізку” (Будинок культури залізничників), на “дах” (Будинок офіцерів), в “палац” (Палац текстильників).

 1961 року отримав диплом з відзнакою. “Розлетілись ми в різні краї, і майже всі залишилися вірні обраному фаху. Лише Боря Ящук подався в КДБ та Мар’ян Дмитрук – у міліцію. Перший дослужився до майора, другий став полковником.  Інші відзначилися в науковій та педагогічній діяльності. Так, Михайло Мунтян – добре відомий московський учений, Ботушанський Василь – знаний спеціаліст у галузі аграрної історії. Обидва – доктори історичних наук. Кандидатами історичних наук стали Ліна Вакуленко, Станіслав Хільчевський, Едуард Соломко, Василь Шилін. Та й інші ніколи не пасли задніх, а дехто й досі не пасе. А було ж нас на курсі всього 23 студенти: 17 хлопців і 6 дівчат. 

Враження про Альма-матер залишилося на все життя. З пошаною і вдячністю й досі згадує Володимир Прокопович факультетських викладачів. Майже всі – колишні фронтовики: М. О. Ліщенко, Г. С Габ, Є. В. Черезов, І. А. Гриценко, О. М. Пономарьов, К. Г. Ципко  та інші. Це була плеяда високоморальних, високопорядних, відданих справі навчання й виховання студентства наставників. Однак найбільшою прихильністю і повагою серед студентів користувався викладач історії південних і західних слов’ян та нової і новітньої історії країн Європи та Америки доцент Теодорович Іван Михайлович. Йому був властивим рідкісний у ті часи демократизм у відносинах зі студентами. Володів особливим даром розпізнавати у, здавалося б, звичайному студенті майбутнього вченого-дослідника. Саме він сприяв путівці у велику науку таких нині відомих учених, як Чорній А.І., Мунтян М. О., Копилов А. О., Сич О. І., Фісанов В. П. та багатьох інших. В Івана Михайловича була не тільки добра й щедра душа, але й особлива метода роботи з початкуючими науковцями. Він шукав і знаходив можливості для продовження навчання студента, що подавав надії майбутнього вченого, давав широкий простір для осмислення наукової ідеї. Коли ж вона окреслювалася, підказував: “Це треба обглодати”. Що це означало, знали лише ті, хто мав щастя спілкуватися і працювати з професором. Його любили й поважали, вчилися в нього працездатності й доброти, прислухалися до його порад. Його оточувала якась своєрідна, лише йому властива аура душевності й щирості.

Після закінчення Чернівецького державного університету В. П. Газін з 1961 по 1976 рік працював у Ворохтянській середній школі Івано-Франківської області. Вчительський колектив був молодим, незаангажованим і демократичним (навіть в часи брежнєвського неосталінізму), а учні – сумлінними в навчанні й талановитими спортсменами з різних видів лижного спорту (серед них були чемпіони України і навіть Радянського Союзу). Молодий учитель історії, суспільствознавства та військової справи виявився висококваліфікованим знавцем свого предмету. Завідуючий обласним відділом народної освіти Федорів, побувавши на уроці, дозволив Володимиру Прокоповичу не писати поурочних планів-конспектів. В. П. Газін на уроках завжди працював над однією важливою проблемою: як навчити учня самостійно мислити, мати свою власну думку при аналізі явища і події. Не зважаючи на заманливі пропозиції змінити професію, стати адміністратором, функціонером, співробітником спецслужби, він делікатно відмовлявся і продовжував свою педагогічну діяльність. І назавжди серцем і душею прикипів до Карпат. Полюбив і їх, і чудових працьовитих, дотепних і справедливих та гордих людей, які живуть там. А Карпати й справді обійшов, і не раз, вздовж і впоперек, коли під час канікул працював інструктором туристичного табору і ціле літо проводив у походах.

І все ж школа – тісні рамки для того, хто прагне попробувати себе в науковому  дослідництві. А тому в 1971-1975 рр. пройшов аспірантуру (заочна форма навчання) у Чернівецькому університеті зі спеціальності “Всесвітня історія”, а 1976 року зайняв посаду асистента кафедри загальної історії в Кам’янець-Подільському державному педінституті, куди запросив його проректор з наукової роботи А. О. Копилов, з яким були знайомі з студентських років. Під час співбесіди тодішній завідуючий кафедрою загальної історії проф. Л. А. Коваленко, сказав коротко: “Ви нам підходите”. Залучав нового асистента до викладацької роботи проф. Коваленко Л. А. просто, по-дружньому, без будь-яких настанов і менторства. Він говорив спокійно і буденно: “Завтра прочитаєте лекцію “Малі країни Європи у другій половині ХІХ ст.” Після кількох занять він раптом заявив: “Хотів би посидіти у Вас на лекції”. А потім у лекторській, коли зібрались викладачі, Леонід Антонович сказав всього два слова: “Він досвідчений”. Це була висока похвала.  

На кафедрі загальної історії він зустрів однодумців – демократично налаштованих викладачів, позбавлених позерства, пихатості, двоїстості, зневажливого ставлення до людей. Тобто того, що було характерне пізній радянській епосі. І потекли будні викладацько-педагогічної роботи. Лекції, семінари, консультації, заліки, екзамени, курсові, дипломні. Скільки їх і хто рахував? Скільки років пропливло, скільки студентів пройшло, людських доль, натхнень, талантів і простих пошукачів дипломів. Світ безкінечно різний. У тому числі і людей. Хтось назавжди увійшов у пам’ять, а хтось залишився на її узбіччі, Запам’ятовуються люди яскраві, а події непересічні, інколи тривожні, а інколи доленосні.

1979 року в Ужгородському університеті В. П. Газін захистив кандидатську дисертацію на тему “Боротьба німецького імперіалізму за відновлення втрачених позицій в Центральній Європі після Версальського договору (1919-1933 рр.)” (керівник проф. І. М. Теодорович). Дисертаційне дослідження було наслідком кількарічних пошуків у багатьох бібліотеках та архівах. Воно остаточно визначило його наукові інтереси: Німеччина, а точніше Ваймарська республіка – Німеччина між кайзером і фюрером. У 2001 році в Чернівецькому національному університеті імені Ю. Федьковича була захищена докторська дисертація на тему “Східна політика Ваймарської республіки в 1919-1933 рр.” 1987 року отримав вчене звання доцента кафедри загальної історії. У лютому 2004 р. – професора, 2009-го – почесне звання заслуженого працівника освіти.

З відновленням української незалежності постали нові завдання перед ученими України. Необхідно було подати всебічну допомогу викладачам історії загальноосвітніх шкіл, ВНЗ, увести в обіг нові матеріали, дати з позицій історизму та об’єктивізму нову трактовку  історичним процесам після 1945 року. 1995 року з’явився навчальний посібник, який витримав два видання й отримав позитивну оцінку учителів, студентів та викладачів.

Сьогодні В. П. Газін – професор кафедри всесвітньої історії Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Веде курс новітньої історії країн Європи та Америки, керує практикою студентів. І завжди говорить їм: “ Коли ти йдеш на урок, думай і готуйся так, ніби ти йдеш на найважливіший і найголовніший урок у твоєму житті. Тоді всі уроки у тебе будуть успішні”.

Він один з провідних германістів в Україні. Автор монографії “Економіка і зовнішня політика Ваймарської республіки (1925-1933 рр.): східно-європейські аспекти», автор і співавтор 5 підручників і посібників з новітньої історії країн Європи та Америки для студентів історичних факультетів вищих навчальних закладів. Ним опубліковано понад 50 статей з німецької історії. Географія їх друку досить обширна: Київ, Дніпропетровськ, Рівне, Вінниця, Тернопіль, Чернівці, Москва, Свердловськ (нині Екатеринбург). Його статті друкувалися в часописі “Сучасність”, тижневику “Дзеркало тижня”. Співпрацює з газетою “День”, де опублікував низку статей  і коментарів. Усі вони присвячені гострим проблемам сьогодення і  стосуються  як внутрішнього життя нашої країни, так і міжнародних відносин.

Основні праці професора В. П. Газіна

І. Окремі видання

  1. Економіка і зовнішня політика Веймарської республіки (1925-1933 рр.): східноєвропейські аспекти / В. П. Газін. – Кам’янець-Подільський : Наук.-видав. відділ Кам’янець-Поділ. держ. пед. ін-ту, 1994. – 183 с.
  2. Економіка і зовнішня політика Веймарської республіки (1925-1933 рр.): східноєвропейські аспекти / В. П. Газін. – Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. держ. пед. ун-т, інформ.-видав. відділ, 1999. – 152 с.
  3. Новітня історія країн Європи та Америки 1945-2000 : навч. посіб. / В. П. Газін, С. А. Копилов. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2000. – 475 с.
  4. Новітня історія країн Європи та Америки 1918 – 1945 рр. : підручник для студ. вищих навч. закладів. / Газін В. П., Копилов С. А. – 2-е вид., доп., перероб. – Київ : Видав. Дім «Слово», 2003. – 472 с.
  5. Новітня історія країн Європи та Америки 1945-2002 роки : навч. посіб. / В. П. Газін, С. А. Копилов; за ред. А. О. Копилова. – Київ : Либідь, 2004. – 624 с.
  6. Новітня історія країн Європи та Америки 1918 – 1945 рр. : підручник для студ. вищих навч. закладів / Газін В. П., Копилов С. А. – 2-е вид., доповн., перероб. – Київ : Видав. Дім «Слово», 2008. – 472 с.
  7. Актуальні проблеми сучасності: історія і світова політика : монографія / В. П. Газін. – Київ : Видав. дім «Слово», 2009. – 424 с.
  8. Україна і світ / В. П. Газін. – 2-е вид., перероб. і доповн. – Кам’янець-Подільський, 2011. – 50 с.
  9. Історія міжнародних відносин ХХ ст. / В. П. Газін, А. Ю. Скрипник, І. М. Завадська. – Кам’янець-Подільський, 2011. – 200 с.
  10. Новітня історія країн Європи та Америки (1945 – 2012) : навч.-метод. посіб. / В. П. Газін, О. А. Юга. – Кам’янець-Подільський, 2013. – 108 с.
  11. Новітня історія країн Європи та Америки на початку ХХІ ст. / В. П. Газін, С. А. Копилов. – Кам’янець-Подільський, 2015. – 284 с.

ІІ. Статті в наукових журналах, збірниках

  1. Реваншистські концепції в «східній політиці» реакційних кіл Веймарської республіки / В. П. Газін // Питання нової та новітньої історії : респ. міжвід. наук. зб. – Київ, 1975. – Вип. 21. – С. 54-66.
  2. Німецька експансія в Центральній Європі і підтримка її міжнародним імперіалізмом (1919 – 1929 рр.) / В. П. Газін // Питання нової та новітньої історії : респ. міжвід. наук. зб. – Харків, 1977. – Вип. 23. – С. 99-107.
  3. Монополии и перевооружение Германии во второй половине 20-х – начале 30-х годов / В. П. Газин // Вопросы новой и новейшей истории : респ. межвед. науч. сб. – Киев, 1984. – Вып. 30. – С. 58-66.
  4. “Срединная Европа” в агрессивных планах Веймарской республики / В. П. Газин // Политика великих держав на Балканах и Ближнем Востоке в новейшее время : сб. научн. трудов. – Свердловск : УрГУ, 1987. – С. 5-14.
  5. Германские монополии и политика правительств Веймарской республики в Центральной и Юго-Восточной Европе (1925 – 1932) / В. П. Газин // Международные отношения на Балканах и Ближнем Востоке : сб. науч. трудов. – Свердловск : УрГУ, 1988. – С. 22-31.
  6. Локарно и проблема “мирной ревизии” Версальского договора в 1925 – 1927 гг. / В. П. Газин // Политика великих держав в Центральной Европе, на Балканах и Ближнем Востоке в новейшее время : сб. науч. трудов. – Свердловск : УрГУ, 1989. – С. 16-26.
  7. К вопросу об аншлюсе Австрии в период Веймаркой республики / В. П. Газин // Вопросы новой и новейшей истории : респ. межвед. науч. сб. – Київ : Либідь, 1991. – Вып. 37. – С. 78-86.
  8. Дві тенденції в сучасній Європі / В. П. Газін // Сучасність. – 1993. – № 9. – С. 89-93.
  9. Проблема національних меншин у новітній час: веймарська історія та СНДівська реальність / В. П. Газін // Сучасність. – 1994. – № 7-8. – С. 86-92.
  10. Политические аспекты сотрудничества рейхсвера и Красной Армии в 1920 – 1932 годах / В. П. Газин // Вопросы германской истории : міжвуз. зб. наук. праць. – Д. : ДДУ, 1995. – С.104-107
  11. Капіталізм за останніх сто років: генеза і метаморфози / В. П. Газін // Наукові праці історичного факультету. – Кам’янець-Подільський, 1995. – Т. 1. – С. 17-36.
  12. Німецький капітал і радянсько-німецькі відносини в 1925-1932 рр. / В. П. Газін // Наукові праці Кам’янець-Подільського державного педагогічного університету: іст. науки. – Кам’янець-Подільський : К-ПДПУ, 1997. – Т. 1(3). – С. 159-172.
  13. Еволюція агресивних планів Гітлера в 1924-1932 рр. / В. П. Газін // Творчі вершини вченого : зб. наук. праць до 60-річчя від дня народження доктора іст. наук, проф. М. Г. Кукурудзяка. – Кам’янець-Подільський : К-ПДПУ, 1998. – С. 249-254.
  14. Мотиви і цілі радянсько-німецького зближення. СРСР в німецькій політиці балансування / В. П. Газін // Наукові праці Кам’янець-Подільського державного педагогічного університету: іст. науки. – Кам’янець-Подільський : К-ПДПУ, 1998. – Т. 2 (4). – С. 257-264.
  15. Особливості зовнішньоекономічної політики Німеччини в країнах Центральної та Південно-Східної Європи (ІІ половина 1920 – поч. 1930-х років) / В. П. Газін // Наукові записки. Серія: Історія. – Тернопіль, 1999. – Вип. 1Х. – С. 129-133.
  16. Радянсько-німецькі стосунки та Україна (20-ті – початок 30-х років) / В. П. Газін // Питання історії України : зб. наук. статей. – Чернівці : Золоті литаври, 1999. – Т. 3. – С. 168-176.
  17. Густав Штреземан: історичний портрет в історіографії та сучасності / В. П. Газін // Міжнародні зв’язки України: наукові пошуки і знахідки. – Київ : Ін-т іст. України НАН України, 1999. – Вип. 8. – С. 215-244.
  18. Економіка у зовнішній політиці Ваймарської республіки / В. П. Газін // Наукові записки. Серія: Історія. – Тернопіль, 2000. – Вип. 10. – С. 229-233.
  19. Німецько-американська економічна співпраця у другій половині 20-х років. Мотиви і форми / В. П. Газін // Питання історії нового та новітнього часу : зб. наук. статей. – Чернівці : Рута, 2000. – Вип. 7. – С.145-150.
  20. Наростання німецької реваншистської діяльності в Центральній і Південно-Східній Європі (кінець 20-х – початок 30-х років). Її прийоми і методи / В. П. Газін // Наукові праці Кам’янець-Подільського державного педагогічного університету: іст. науки. – Кам’янець-Подільський : К-ПДПУ, 2000. – Т. 4 (6). – С. 266-272.
  21. Німецькі національні меншини у східній політиці Веймарської республіки після Локарно / В. П. Газін // Міжнародні зв’язки України: наукові пошуки і знахідки. – Київ : Інститут історії України НАН України, 2000. – Вип. 9. – С. 186-196.
  22. Вплив плану Дауеса на промисловий розвиток Німеччини в роки стабілізації / В. П. Газін // Науковий вісник Чернівецького університету : зб. наук. праць. – Чернівці : Рута, 2000. – Вип. 96-97 : Історія. – С. 52-59.
  23. Легалізація німецької реваншистської політики на Сході Європи після Локарно / В. П. Газін // Наукові праці Кам’янець-Подільського державного педагогічного університету: іст. науки. – Кам’янець-Подільський : Оіюм, 2001. – Т. 5 (7). – С. 279-286.
  24. Націонал-соціалізм і комунізм в контексті німецької історії початку 30-х років / В. П. Газін // Вопросы германской истории : сб. науч. Трудов. В 2 ч. – Д. : ДНУ, 2001. – Ч. – С. 246-252.
  25. «Пан-Європа» Коуденгове-Калергі: ревізія Версаля чи інтеграція Європи / В. П. Газін // Актуальні проблеми вітчизняної та всесвітньої історії : наук. записки Рівненського держ. гуманіт. ун-ту. – Рівне : РДГУ, 2001. – Вип. 1, ч. 2. – С. 210-216.
  26. Ваймарське суспільство і східна політика / В. П. Газін // Наукові праці Кам’янець-Подільського державного педагогічного університету: іст. науки. – Кам’янець-Подільський : Оіюм, 2001. – Т. 6 (8). – С. 225-233.
  27. Сутність, головні чинники і періодизація східної політики Ваймарської республіки / В. П. Газін // Матеріали IV Буковинської міжнародної історико-краєзнавчої конференції. – Чернівці : ЧНУ імені Юрія Федьковича, 2001. – С. 208-211.
  28. Україністика на сторінках часопису «Славяноведение» / В. П. Газін // Наукові праці Кам’янець-Подільського державного педагогічного університету: іст. науки. – Кам’янець-Подільський : Оіюм, 2002. – Т. 8(10). – С. 27-31.
  29. Агресивні плани націонал-соціалістів в контексті східної політики Ваймарської республіки / В. П. Газін // Історико-політичні проблеми сучасного світу : зб. наук. статей. – Чернівці : Рута, 2002. – Т. 9. – С. 40-47.
  30. Колоніальна ностальгія у Ваймарській республіці / В. П. Газін // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Історія / за заг. ред. проф. М. М. Алексієвця. – Тернопіль, 2002. – Вип. 2. – С. 118-123.
  31. Німецька революція 1918 – 1919 рр. у дзеркалі сучасності / В. П. Газін // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського : зб. наук. праць / за заг. ред. проф. П. С. Григорчука: Серія: Історія. – Вінниця, 2003. – Вип. 5. – С. 195-200.
  32. У пошуках «нової інтегральної моделі» / В. П. Газін // Наукові праці Кам’янець-Подільського державного педагогічного університету: іст. науки. – Кам’янець-Подільський : К-ПДПУ, ІВВ, 2003. – Т. 11. – С. 367-376.
  33. Східна політика Ваймарської республіки у перші повоєнні роки / В. П. Газін // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського : зб. наук. праць / за заг. ред. проф. П. С. Григорчука: Серія: Історія. – Вінниця, 2003. – Вип. 6. – С. 190-196.
  34. Веймарське суспільство напередодні 30 січня 1933 р. / В. П. Газін // Міжнародні зв’язки України: наукові пошуки і знахідки : міжвід. зб. наук. праць. – Київ : Ін-т іст. України НАН України, 2003. – Вип. 9. – С. 207-217.
  35. Гіперінфляція 1922 – 1923 рр. у Ваймарській республіці: вплив на суспільство, шляхи подолання / В. П. Газін // Вопросы германской истории : сб. науч. статей. – Д. : РВВ ДНУ, 2003. – С. 212-219.
  36. Уроки веймарскої історії / В. Газін // Дзеркало тижня. – 2004. – 25 груд.
  37. Ваймарська демократія: між крайніми лівими та правим тоталітаризмом / В. П. Газін // Наукові праці Кам’янець-Подільського державного університету: іст. науки. – Кам’янець-Подільський : Оіюм, 2005. – Т. 15 : На пошану професора Л. В. Баженова. – С. 243-251.
  38. Ваймарська історія в контексті комуністичного сьогодення / В. П. Газін // Актуальні проблеми вітчизняної та всесвітньої історії : наук. записки Рівнен. держ. гуманіт. ун-ту. – Рівне, 2005. – Вип. 7. – С. 292-297.
  39. НАТО на зламі століть: український шлях / В. П. Газін // Море. – 2008. – № – С. 136-145.
  40. Проблема французько-німецького примирення після Першої світової війни в історичному вимірі / В. П. Газін // Проблемы германской истории : сб. науч. статей. – Д. : РВВ ДНУ, 2008. – С. 268-278.
  41. Нова балканська криза на рубежі століть / В. Газін // Актуальні проблеми вітчизняної та всесвітньої історії : наук.записки Рівнен. держ. гуманіт. ун-ту. – Рівне, 2008. – Вип. 12. – С. 214-220.
  42. НАТО на рубежі століть: українська Голгофа / В. П. Газін // Україна – НАТО – діалог стратегічного партнерства. – Кам’янець-Подільський, 2008. – С. 2-7.
  43. Східна політика Ваймарської республіки в повоєнній історіографії / В. П. Газін // Вісник Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: іст. науки. – Кам’янець-Подільський : К-ПНУ імені Івана Огієнка, 2008. – Вип. 1. – С. 169-179.
  44. Г. Штреземан – провідник єдиної Європи / В. П. Газін // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: іст. науки. – Кам’янець-Подільський : Оіюм, 2010. – Т. 20 : На пошану професора І. В. Рибака. – С. 436-451.
  45. Звивистий шлях в НАТО / Володимир Газін // День. – 2010. – 16 лют.
  46. Українське село: відродження чи модернізація? / Володимир Газін, Віталій Нечитайло // День. – 2010. – 17 листоп.
  47. Протистояння в Україні навколо вступу до НАТО: витоки і причини / В. П. Газін // Збірник наукових праць «Політологічні студії». – Кам’янець-Подільський : К-ПНУ імені Івана Огієнка, 2010. – Вип. 1. – С. 24-33.
  48. «Русский мир»: нова реальність старого міфу / В. Газін // Дзеркало тижня. – 2011. – 15 квіт.
  49. Внутрішньополітичні процеси і формування зовнішньої політики / В. П. Газін // Незалежність України: проблеми, поступ, перспективи : зб. матер. круглого столу. – Кам’янець-Подільський : К-ПНУ імені Івана Огієнка, 2011. – С. 18-22.
  50. Виборчий закон у дискурсі пошуків / В. П. Газін // Збірник наукових праць «Політологічні студії». – Кам’янець-Подільський : К-ПНУ імені Івана Огієнка, 2011. – Вип.2. – С. 5-11.
  51. Проблема вивчення всесвітньої історії в Україні / В. Газін // Українознавство. – Київ, 2011. – № 4. – С. 217 – 219.
  52. Внутрішньополітичні процеси і формування зовнішньої політики / В. П. Газін // Незалежність України: проблеми, поступ, перспективи : зб. матер. круглого столу. – Кам’янець-Подільський, 2012. – С. 18-22.
  53. Гітлер – людина, фюрер, тиран у порівнянні / В. П. Газін // Проблеми історії країн Центральної та Східної Європи : зб. наук. праць. – Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, 2012. – Вип. 3. – С. 182-192.
  54. Фашизм-антифашизм: Чого коштує гра? / В. П. Газін // Дзеркало тижня. – 2013. – № 23.
  55. Густав Штреземан провідник об’єднання Європи / В. П. Газін // Дзеркало тижня. – 2013. – № 41.
  56. Громадянське суспільство: його вороги і друзі / В. П. Газін // Збірник : Перша річниця революції гідності: підсумки та перспективи. – Кам’янець-Подільський, 2015. – С. 15-20.
  57. Веймарская Германия: шах и мат гиперинфляции 1923 года / В. П. Газин // Зеркало недели. – 2015. – № 18. – С. 15.
  58. Війна у війні: кому це було вигідно? Кривава карта Волині / В. П. Газін // Дзеркало тижня. – 2016. – № 2.
  59. Інтерв’ю «Потрійний шанс на гідність і свободу» / В. П. Газін // Подолянин. – 2016.

Про В. П. Газіна.

  1. Газін Володимир Прокопович // Хто є хто на Хмельниччині. – Київ, 2004. – Вип. 2. – С. 57.
  2. Степанков В. С. Володимир Прокопович Газін / В. С. Степанков // Освіта , наука і культура на Поділлі : зб. наук. праць. – Кам’янець-Подільський : Оіюм, 2006. – Т. 7 : Матеріали третього круглого столу «Культура, освіта і просвітницький рух на Поділлі у XVIII – на початку ХХІ ст.». – С. 399-408.
  3. Степанков В. С. Газін Володимир Прокопович / В. С. Степанков // Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка в особах. – Кам’янець-Подільський : Оіюм, 2008. – Т. 3. – С. 56-66.
  4. Педагог, учений-германіст // Кам’янчани – заслужені працівники України. – Кам’янець-Подільський, 2011. – С. 33-34.
  5. Газін Володимир Прокопович: доктор історичних наук, професор, професор кафедри всесвітньої історії // Доктори наук, професори Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка : довідково-бібліографічне видання / Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка. – Кам’янець-Подільський : Вид-во Абетка-світ, 2013. – С. 145-156.
Прокрутка вгору