Урсу Наталія Олексіївна

Урсу Наталія Олексіївна

Урсу Наталія ОлексіївнаПеребуваючи вперше у вересні 1991 року у Кам’янці-Подільському, Наталія Олексіївна закохалася з першого погляду в місто, вдягнене в осінні золоті шати. Вид з мосту на каньйон справив незабутнє враження, а величні старовинні споруди Старого Міста визначили на довгі роки місце її проживання і коло життєвих й наукових вподобань.

Наталія Олексіївна Урсу народилася 1 січня 1952 року у смт. Вулканешти, що в Молдові, у родині військовослужбовця. Виховувалася разом зі старшим братом Юрієм в умовах постійної батьківської опіки й підтримки. У 1962 році сім’я переїхала до Кишиневу, де Наталія успішно вчилася і закінчила середню школу № 56, що знаходилася у самому серці столиці Молдови, на вулиці М. Горького. Упродовж навчання відвідувала музичну та художню школи, активно займалась спортом, неодноразово перемагала в юнацьких змаганнях з шосейних велогонок, отримала важливу спортивну відзнаку – кандидат у майстри спорту. Завжди багато читала класичну та мистецтвознавчу літературу.

1968 року, у віці 16 років, вступила до Львівського інституту прикладного та декоративного мистецтва (нині Академія мистецтв), який закінчила за спеціальністю «Художній текстиль». Випускниці було присвоєно кваліфікацію художника декоративно-прикладного мистецтва. Серед викладачів знаменитого мистецького закладу можна назвати відомих фахівців – професорів В. Овсійчука, І. Миська, В. Черкасова, Л. Пушкаша, Д. Крвавича, В. Шелест, Т. Умнову та ін.

Педагогічна діяльність Н. Урсу почалася у Кишинівському технологічному технікумі, в якому після закінчення вищого навчального закладу і до 1981 року працювала викладачем рисунку, живопису, композиції та моделювання одягу, звідки у 1981 році була запрошена у Кишинівський педагогічний університет ім. Іона Крянге, де пройшла шлях від асистента, старшого викладача, доцента до завідувача кафедри декоративно-прикладного мистецтва художньо-графічного факультету.

З 1984 по 1986 навчалася в аспірантурі Московського вищого художньо-промислового училища, де успішно вчилася і захистила дисертацію на тему «Интерьер народного жилища Молдавии (опыт исследования эстетического формирования жилой среды)» за спеціальністю 17.00.05 – Декоративне і прикладне мистецтво, після чого отримала науковий ступінь кандидата мистецтвознавства. Керівник наукових досліджень – видатний російський мистецтвознавець, проректор з наукової роботи МВХПУ, доктор мистецтвознавства, професор Прокопій Олександрович Тєльтєвський. 1987 рік ознаменувався присвоєнням звання «Відмінника народної освіти Молдови». Вчене звання доцента Н. Урсу здобула у 1993 році.

З вересня 1992 року Н. Урсу продовжує наукову та викладацьку діяльність на кафедрі музики і образотворчого мистецтва педагогічного факультету Кам’янець-Подільського державного педагогічного інституту, де вливається у колектив провідних викладачів візуальних мистецтв, серед яких Лариса Петрівна Бондар, В’ячеслав Іванович Донець, Микола Петрович Гуменюк та ін.

Упродовж роботи у вищому навчальному закладі викладає дисципліни: історія образотворчого мистецтва, кольорознавство, композиція, шкільний дизайн, методика образотворчого мистецтва, історія декоративно-прикладного мистецтва, спецкурс «Мистецтво Хмельниччини»; активно публікує статті та інші матеріали, пов’язані з методикою викладання образотворчого мистецтва та позакласної мистецької діяльності у школі. За плідну художньо-педагогічну діяльність 2002 року отримує відзнаку – «Відмінник освіти України».

2004 року Наталія Олексіївна очолює новостворену кафедру образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва Кам’янець-Подільського державного університету, де вперше здійснюється набір за спеціальностями «Реставрація творів мистецтва» та «Образотворче і декоративно-прикладне мистецтво». Під керівництвом Наталії Олексіївни кадровий склад кафедри поповнюється висококваліфікованими викладачами, які представляють провідні вітчизняні художні школи: Київську, Львівську, Харківську, Миколаївську тощо. Завдяки зусиллям Н.О. Урсу студенти художніх спеціальностей отримали унікальну можливість створювати власні творчі композиції не лише на теренах України, а й за її межами: щорічний літній пленер у Кракові; стажування на базі художніх вузів Кракова, Варшави, Торуні; участь у міжнародних творчих виставках і конкурсах тощо.

2004 року Наталія Олексіївна Урсу проходила наукове стажування у Торунському університеті Миколая Коперніка (Польща); 2005 – підвищення кваліфікації у Педагогічній Академії ім. Комісії Національної освіти в Кракові на запрошення ректора педагогічної академії; 2006-2007 – на факультеті реставрації творів мистецтва Краківської Академії мистецтв ім. Яна Матейки.

Особисті контакти з провідними науковцями споріднених спеціальностей у Польщі, а саме ректором Краківської педагогічної академії ім. Комісії національної освіти, професором Генріком Жалінським, проректором з науки професором Тадеушем Будревичем, начальником міжнародного відділу Яном Калюжним, а також спеціалістами- реставраторами Академії мистецтв ім. Яна Матейки – деканом факультету реставрації, професором Гражиною Корпаль, зав. кафедри реставрації, професором Едвардом Косаковським, сприяють розробці і виконанню спільних мистецько-культурних проектів, до яких залучаються студенти польської й української сторін. Н. Урсу створила умови для участі у піврічному проекті «Gaude Polonia» для викладачів-реставраторів Віри  Олександрівни Варвянської та Олександра Федоровича Віштаченка на базі факультету реставрації творів мистецтва Краківської Академії мистецтв ім. Яна Матейки і Варшавського університету. Пізніше на піврічний проект «Gaude Polonia» поїхали викладачі кафедри Сергій Іванович Кляпетура і Юлія Олександрівна Табенська. 2018 року – доцент Іван Станіславович Підгурний.

Окрім викладацької та адміністративної роботи Н. Урсу розгортає активну наукову діяльність, бере участь у багатьох Міжнародних конференціях в Україні й за кордоном, публікує дослідження у фахових збірниках, затверджених ВАК України. Наталія Олексіївна активно та плідно підтримує наукові розвідки колег та магістрантів кафедри, створюючи серйозне підґрунтя для становлення подільської наукової мистецтвознавчої школи. Під її керівництвом на кафедрі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва з метою широкого залучення професорсько-викладацького складу, аспірантів, магістрантів, студентів університету, а також науковців, вчителів загальноосвітніх шкіл реґіону для розробки досліджень у галузі мистецтвознавчих і культурологічних проблем створений Міжнародний науковий центр досліджень історії образотворчого, декоративно-прикладного мистецтва й архітектури. За результатами завершених науково-дослідних робіт планується захист дисертаційних, магістерських, дипломних, бакалаврських, курсових та інших творчих проектів, які можуть прирівнюватись до рівня вказаних робіт. У центрі готуються до друку і видаються монографії, навчальні та навчально-методичні посібники, творчі виставки та інші науково-творчі матеріали.

На базі Центру була здійснена організація разом з І.В. Березіною двох Міжнародних науково-практичних конференцій «Мистецька спадщина Поділля у контексті полікультурного європейського простору», брали участь всі викладачі кафедри. Були запрошені науковці з вітчизняних вищих навчальних закладів, а також науковці з Польщі, Росії. За результатами першої конференції було видано збірник наукових праць.

До сфери наукових інтересів Н. Урсу включені проблеми відродження національної мистецької спадщини, дослідження сакрального мистецтва чину братів-проповідників в Україні, питання теорії й методики викладання образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва у вищих та середніх навчальних закладах. Автор близько 300 наукових праць, серед яких посібники, методичні вказівки, наукові статті, опубліковані у фахових збірниках України тощо. Статті та інші публікації розкривають проблеми мистецтвознавства, теорії, історії та методики викладання образотворчого мистецтва, опубліковані в Україні, Росії, Молдові, Польщі, Литві та ін.

2005 року Наталія Урсу виборола грант Американської Асоціації Наукових Товариств (Нью-Йорк) у розмірі 4000 $ США на проведення наукових досліджень у царині мистецького доробку домініканського чину на українських теренах, який надав можливість збору матеріалів в архівах Кракова, Варшави, Москви, Санкт-Петербургу, Києва, Житомира, Львова, Вінниці та ін. 2006 року Н. Урсу була обрана на посаду професора кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва.

Особисті контакти і дружба Н. Урсу з японським піаністом Хіроші Куротакі дали можливість створити прекрасний фільм. Після дворічної підготовки, Інтернет-листування у період з 25.11 по 30.11.06 японська знімальна група в складі 8 осіб перебувала в Кам’янці-Подільському, здійснювала зйомки фільму та інтерв’ю до нього. Японська кіногрупа з Токіо та Йокогами знімала фільм про видатну особистість, музиканта і піаніста Лео (Лейбу) Сироту, що народився в Кам’янці-Подільському, а помер у Нью-Йорку.  Разом із проф. М.А. Печенюк проф. Н. Урсу співпрацювали з представниками кіногрупи, здобуваючи необхідні матеріали в архівах Поділля. Фільм отримав приз журі Міжнародного кінофестивалю документальних фільмів «Кінолітопис» у Києві. Контакти з Японією продовжуються.

У 2007 році, як результат дванадцятирічної праці, Н. Урсу була видана наукова монографія «Мистецька спадщина домініканського ордену XVII-ХІХ ст. на території України». У країні це перша спроба глибокого різнобічного аналізу мистецького доробку окремо взятого католицького чину. Наукове видання призначене для мистецтвознавців, спеціалістів у галузі архітектури і урбаністики, істориків, реставраторів, працівників музеїв та заповідників, широкого кола шанувальників сакрального мистецтва. Після публікації монографії 2007 року отримала нагороду Міністерства освіти і науки України – медаль «За наукові досягнення» (посвідчення № 486, наказ 59-К, 2007), а також медаль «За вагомий внесок у розвиток освіти і науки» Кам’янець-Подільського державного університету (від 22 жовтня 2007 року).

За останні роки Н.О. Урсу брала участь у багатьох Міжнародних конференціях з публікацією доповідей у наукових збірниках.

2007 року Н.О. Урсу була обрана Радою Кам’янець-Подільського національного університету на посаду професора кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва.

У травні 2007 року відвідала Польщу, Угорщину, Сербію, Боснію і Герцеговину. З 26 квітня по 9 травня 2008 року Н.О. Урсу була здійснена дослідницька поїздка по країнах Західної Європи –  Угорщина, Словаччина, Польща, Люксембург, Німеччина, Франція. Стажування, метою якого були питання вивчення і збереження західноєвропейської культурно-мистецької спадщини забезпечили іноземні партнери. Були відвідані французькі міста-музеї Реймс, Невер, Паре ле Моніаль, Ліон, Париж, Франкфурт-на-Майні, Страсбург, Нюрнберг, Авіньон, Прага, Клюні, Лурд, Ля Салетт; 2009 року відвідала італійські міста, зокрема музеї Риму й Ватикану. Наталія Олексіївна 20-30 жовтня 2009 року здійснила наукову поїздку у Польщу (Краків – Національний музей, Етнографічний музей, Музей історії кіно, Музей історії Кракова, архів і бібліотека Академії майстерності, архів Польської академії наук; Лодзь – бібліотека університету, Варшава) з метою дослідження в архівах спадщини подільського фотохудожника Михайла Грейма та ін. З 30.04.2010 по 16.05.2010 – дослідницька поїздка в Єгипет (Таба, Нуейба, Синай та ін.) та Ізраїль (Єрусалим, Віфлеєм, Тель-Авів та ін.) з метою вивчення впливу східної культури на мистецтво Західної Європи. Дослідження феномену Орієнтального стилю в європейському мистецтві.

  З 25 по 31 травня 2008 року відбувся VIІ Київський Міжнародний  фестиваль документальних фільмів «КІНОЛІТОПИС – 2008». Професор кафедри Н.О. Урсу була запрошена взяти участь у фестивалі в якості члена міжнародного журі.

Наталія Олексіївна включена до складу редакційної колегії фахових наукових журналів, затверджених ВАК України: Проблеми сучасності: культура, мистецтво, педагогіка (Луганськ);  Pamiętnik Kijowski (Kиїв-Ольштин); Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка; Педагогічна освіта: теорія і практика (Кам’янець-Подільський); збірника STUDIA HUMANISTYCZNE: UKRAINA-POLSKA.

Упродовж педагогічної діяльності Наталія Олексіївна неодноразово отримувала почесні грамоти Хмельницької обласної ради, Кам’янець-Подільської міської ради, ректорату університету, цінні подарунки.

Успішний захист докторської дисертації на тему «Сакральне мистецтво домініканського ордену на землях України XVII-XIX ст.» відбувся 18 грудня 2008 року у Харківській державній академії культури за спеціальністю 26.00.05 «Музеєзнавство. Пам’яткознавство». Наукова праця Н. Урсу викликала інтерес зарубіжних дослідників. Так, упродовж 2008-09 років вона неодноразово запрошувалась Міжнародним центром культури (директор – професор Яцек Пурхля) з доповідями на конференції, круглі столи та інші спільноєвропейські імпрези.

  • року Н.О. Урсу була введена до складу Науково-методичної комісії Міністерства освіти і науки України з мистецтва, а саме до підкомісії з образотворчого, декоративно-прикладного, фотомистецтва  та  реставрації  творів мистецтв (020205, 020206, 020208, 020210); часто запрошується в якості експерта Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України з питань ліцензування й акредитації мистецьких спеціальностей у ВНЗ країни.
  • року (27 травня) отримала Міжнародний орден: Рішенням Великої Капітули і Великого Магістра Ордену святого Станіслава надано Міжнародний Командорський Хрест Ордену Святого Станіслава (№ 3622) за наукові заслуги у дослідженні храмів, які носять ім’я св. Станіслава і знаходяться на території України.

 Є членом Національної спілки художників України та Національної спілки краєзнавців України. Разом з доцентами І.В. Березіною і В.Г. Паньковим  Н.О. Урсу опублікувала 2011 року навчально-методичний посібник для студентів художніх та художньо-педагогічних спеціальностей вищих навчальних закладів з грифом МОН України – N 1/11-3567  від 11.05.11 «Теорія і практика наукових досліджень». 2012 року також був опублікований навчальний посібник з грифом МОН України «Нариси з історії образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва Хмельниччини».

Наталія Олексіївна є членом Спеціалізованої вченої ради по захисту кандидатських дисертацій К 20. 051. 08 (Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника) зі спеціальностей 26.00.01 – теорія та історія культури (мистецтвознавство) та 17.00.06 – декоративне і прикладне мистецтво; як провідний вчений запрошується на опонування кандидатських і докторських дисертацій в галузі мистецтвознавства.

10 червня 2011 року під керівництвом Н. Урсу була захищена дисертація «Культурно-мистецька спадщина Поділля у художніх фотографіях Михайла Грейма». Дисертант Іван Підгурний здобув науковий ступінь кандидата мистецтвознавства, а на початку 2012 року була видана однойменна монографія. У березні та вересні 2012 року викладачами кафедри А. Г. Шулик та В. А. Віштаченко під керівництвом Н. О. Урсу також були захищені дисертації. Січень 2013 року ознаменувався захистом ще одного асистента кафедри Д. В. Костюка, 2014 року у травні захистила кандидатську дисертацію асистент кафедри Н. А. Шульц.

Н. О. Урсу є членом міжнародних асоціацій і товариств, зокрема: International Association for the Humanities (IAH) – Міжнародної асоціації гуманітаріїв (МАГ) з 2007 року; Сетевого сообщества Российская культурология, Проект Санкт-Петербургского отделения Российского института культурологи; член правління (українського відділення) Міжнародного Товариства поляків за кордоном; Міжнародного інтернет-товариства «Історики давнього мистецтва», Краків, Польща з 2011 року.

Наталія Олексіївна бере участь в оцінюванні наукових робіт учнів МАН України (рецензент і голова секції мистецтвознавства і журналістики Хмельницького регіону). 14 квітня 2011 року рішенням Атестаційної колегії МОН України Наталії Урсу було присвоєне вчене звання професора кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації творів мистецтва.

2013 року Н.О. Урсу отримала Подяку Прем’єр-міністра України за значний особистий внесок у підготовку кваліфікованих спеціалістів у галузі освіти, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм.

2016 року Наталію Олексіївну було нагороджено Почесною грамотою Виконавчого комітету Кам’янець-Подільської міської ради та Хмельницькою обласною премією організації Національної спілки краєзнавців України імені академіка І. С. Винокура в галузі науково-краєзнавчих досліджень.

2017 року – Почесною грамотою Чернівецької обласної державної адміністрації; Подякою Національної спілки краєзнавців України (№ 3); Почесною грамотою Верховної ради України (№ 389-к) за особливі заслуги перед Українським народом.

НАУКОВІ ПРАЦІ Н.О. УРСУ

І. Окремі видання

Монографії

  1. Урсу Н.О. Мистецька спадщина домініканського ордену XVIІ-XIХ ст. на території України : монографія. – Кам’янець-Подільський: Видавець ПП Зволейко Д.Г., 2007. – 368 с.
  2. Урсу Н.О., Березіна І.В. Архітектура // Вища педагогічна освіта і наука України : історія, сьогодення та перспективи розвитку. Хмельницька обл. / ред. рада вид. : В.Г. Кремень (гол.) [та ін.] ; редкол. тому : О.М. Завальнюк (гол.) [та ін.]. – К. : Знання України, 2010. – С. 101-118. Колективна монографія
  3. Урсу Н.О., Березіна І.В. Образотворче мистецтво // Вища педагогічна освіта і наука України : історія, сьогодення та перспективи розвитку. Хмельницька обл. / ред. рада вид. : В.Г. Кремень (гол.) [та ін.] ; редкол. тому : О.М. Завальнюк (гол.) [та ін.]. – К. : Знання України, 2010. – С. 118-132. Колективна монографія
  4. Урсу Н.О., Березіна І.В. Декоративно-прикладне мистецтво // Вища педагогічна освіта і наука України : історія, сьогодення та перспективи розвитку. Хмельницька обл. / ред. рада вид. : В.Г. Кремень (гол.) [та ін.] ; редкол. тому : О.М. Завальнюк (гол.) [та ін.]. – К. : Знання України, 2010. – С. 132-143. Колективна монографія
  5. Урсу Н.О., Підгурний І.С. Культурно-мистецька спадщина Поділля у художніх фотографіях Михайла Грейма (др. пол. ХІХ – поч. ХХ ст.) : монографія. – Кам’янець-Подільський : Аксіома, 2012. – 232 с. : іл.
  6. Урсу Н.О., Гуцул І.А. Володимир Гаґенмейстер. Життя і творчість : монографія. – Кам’янець-Подільський, 2015. – 223 с. : іл.
  7. Урсу Н.О. Митці Кам’янця-Подільського: архітектори, мистецтво-знавці, художники : монографія. – Кам’янець-Подільський : ФОП Сисин О.В., 2016. – 240 с.: іл. Авторське право.
  8. Урсу Н.О. Подомініканський костел св. Миколая в Кам’янці-Подільському : монографія. – Кам’янець-Подільський : Аксіома, 2017. – 116 с. : іл.
  9. Урсу Н.О. Храми Домініканського ордену на землях Східного Поділля : монографія. – Berlin : LAP Lambert Academic Publishing, 2017. – 63 с. : іл.
  10. Урсу Н.О., Бугерчук У.М. Чари козацького письма. Мальовниче життя Бориса Негоди : монографія. – Кам’янець-Подільський : Аксіома, 2018. – 123 с. : іл.

Навчальні й методичні посібники та вказівки

  1. Урсу Н.О. Практикум по моделированию одежды : методические указания для студентов художественно-графических факультетов. – Кишинев: Тип. КПИ им. С. Лазо, 1983. – 31 с.
  2. Урсу Н.О. Чарующий мир народного искусства : учебное пособие для студентов педагогических факультетов. – Кишинев, 1990. – 64 с.
  3. Урсу Н.О. Знакомьтесь – ОРИГАМИ. Пособие для детей по констр. из бумаги.– Каунас: Швиеса, 1991. – 18 с. : ил.
  4. Урсу Н.О., Негода Б.М., Лашко В.І. Теорія і практика наукових досліджень : методичні вказівки до виконання курсових, дипломних та магістерських робіт для ВНЗ художніх та художньо-педагогічних спеціальностей. – Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський держав-ний університет, 2004. – 34 с.
  5. Урсу Н.О., Негода Б.М., Гнатюк В.А., Міхальська І.П. Теоретичні основи композиції: навч.-метод. посібник для студ. ВНЗ художніх та художньо-педагогічних спеціальностей. – Кам’янець-Подільський: Кам’я-нець-Подільський державний університет, 2004. – 50 с.
  6. Березіна І.В., Урсу Н.О. Основи музейної справи: метод. реком. для студ. і магістрантів мистецьких спеціальностей. – Кам’янець-Подільський : ФОП Сисин О.В., 2009. – 48 с.
  7. Урсу Н.О., Березіна І.В., Паньков В.Г. Теорія і практика наукових досліджень: навч.-метод. посіб. для студентів художніх та художньо-педагогічних спеціальностей вищих навчальних закладів (з грифом МОН України). – Кам’янець-Подільський : Аксіома, 2011. – 104 с.
  8. Урсу Н.О. Нариси з історії образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва Хмельниччини : навч. посіб. для студентів художніх спеціальностей, рекомендований Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України (з грифом МОН України) / Н.О. Урсу. – Кам’янець-Подільський : Аксіома, 2012. – 224 с. : іл. Авторське право.
  9. Урсу Н.О., Гуцул І.А. Теоретичні основи композиції : навч.-метод. посібник для студентів ЗВО художніх та художньо-педагогічних спеціаль-ностей. – Вид. 2. – Кам’янець-Подільський : Аксіома, 2018. – 166 с.

ІІ. Вибрані cтатті в журналах і збірниках наукових праць

  1. Некоторые аспекты и закономерности ансамблевого решения народного жилища Молдовы // Научно-теоретическая конференция аспирантов и препод. МВХПУ (б. Строгановское). – М., 1984. – С. 23-24.
  2. Колористический строй молдавского народного жилища ХІХ века  // Научно-теоретическая конференция аспирантов и преподавателей МВХПУ (б. Строгановское). – М., 1988. – С. 12-15.
  3. Древо жизни  // Атеистические чтения. – М., 1990. – 20. – С. 156-169 : ил.
  4. Світ подільського містечка – шите золотом яєчко // Писанка. – Верховина, 1993. – № 2. – С. 12-14 з іл.
  5. Од вечора і до рана панна підбирала бісер до гердана  // Писанка. – Верховина, 1996. – № 1 (17).– С. 23-25 : іл.
  6. Образ М. Леонтовича у творах майстрів візуальних // Перш. Всеукр. конф. «Музично-педагогічна і творча діяльність М. Леонтовича в контексті відродження національної освіти та культури». – Кам’янець-Подільський : ПП. ХВМ ім. В. Гаґенмейстера, 1997. – С. 191-194.
  7. «Non finito…» // Бізнесweek. – Кишинів, 1999. – № 8. – С. 28-30.
  8. Каплиця Матері Божої Розарію домініканського костьолу у Кам’янці-Подільському // Традиції та новації у вищій архітектурно- художній освіті. – Харків, 1999-2000.– № 6-1. – С. 106-110 : іл.
  9. Кам’янецька ведута  // Пам’ятки культури України. – К., 2000. – № 3-4. – С. 22-30 : іл.
  10. Інтер’єр домініканського костьолу у Кам’янці на Поділлі  // Традиції та новації у вищій архітектурно-художній освіті. – Харків, 2000-2001. – № 6-1. – С. 97-105.
  11. Домініканський костьол у Смотричі на Поділлі  // Культура народов Причерноморья. – Сімферополь, 2002. – № 30. – С. 93-98 : іл.
  12. Залові храми домініканського ордену на території Подільського воєводства XVIІ – XVIII ст. // Наукові записки. – Серія : мистецтвознавство. – Тернопіль, 2002. – № 2 (9). – С. 94-100.
  13. Архітектура та інтер’єр Барського по-домініканського костьолу  // Народознавчі зошити. – Львів, 2002. – № 1–2. – С. 60-63 з іл.
  14. Архітектура домініканського ордену на землях Подільського воєводства XVII-XVIII ст. // Polacy na Podolu. Pamiętnik Kijowski. – K., 2004. – T. 7. – C. 300-316 : il.
  15. Стилістичні та художньо-композиційні особливості архітектурної спадщини домініканського ордену на теренах Подільського воєводства у XVII-XVIII cт. // Народознавчі зошити. – Львів, 2004. – № 5-6 (59-60). – С. 919-926.
  16. Активізація творчого потенціалу особистості у педагогічній діяльності В. Гаґенмейстера // Реклама і дизайн в умовах глобалізації вищої освіти та інформаційної інтеграції: зб. наук. праць / Ред. кол. М.П. Ліфінцев, Є.А.Антонович, А.В. Чебикін та ін. – К. : Інститут реклами, 2004. – Вип. 3. – С. 334-336.
  17. Інтер’єр домініканських храмів XVIII-XIX століть на теренах Брацлавського воєводства // Українська Академія Мистецтва. Дослідницькі та науково-методичні праці. – Вип. 12. – Київ, 2005. – С. 175-185.
  18. TRZYNAWOWE ŚWIĄTYNIE DOMINIKAŃSKIE NA ZIEMIACH PRAWOBRZEŻNEJ UKRAINY W WIEKACH XVII – XIX // Nasza Przeszłość. Studia z dziejów Kościoła i kultury katolickiej w Polsce. – Kraków, 2005. – № 104. – S. 267-
  19. Костели домініканських монастирів на землях Правобережної України  (за матеріалами РДІА у Санкт-Петербурзі) // Вісник інституту «Укрзахідпроектреставрація». –  Львів, 2005. – №  – С. 62-71.
  20. Храми домініканського ордену XVII – XІХ століть на землях Волині  // Мистецтвознавство. – Науковий збірник Спілки критиків та істориків мистецтва. – Львів, 2005. – С. 61-70.
  21. Храмовий інтер’єр домініканського ордену XVII-XІХ століть на землях Волині // Теоретичні та практичні питання культурології: Зб. наук. статей. Вип. ХХ. – Мелітополь: Видавництво «Сана», 2005. – С. 13-26.
  22.  Фундатори й бенефактори осередків домініканського ордену на землях Правобережної України // Теоретичні та практичні питання культурології: Зб. наук. статей. Вип. ХХІ. – Мелітополь: Видавництво «Сана», 2005. – С. 36-49.
  23. Бенефактори домініканського костьолу в Кам’янці-Подільському // Polskie dwory i rezydencje na Ukrainie. – Pod red. H. Strońskiego i Andrzeja Korytko. – Pamiętnik Kijowski. – T. 8. – Kijów-Olsztyn: Zakład Poligraficzny Uniwersztetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, 2006. – S. 295-301.
  24. Художньо-композиційні засади організації інтер’єру домініканських костелів // Традиції та новації у вищій архітектурно-художній освіті. – Харків: ХДАДМ, № 1, 2, 3/2006. – С. 102-105.
  25. Пам’яткоохоронне значення досліджень мистецької спадщини домініканського ордену на Україні // Традиції та новації у вищій архітектурно-художній освіті. – Харків: ХДАДМ, № 4, 5, 6/2006. – С. 177-183.
  26. Художньо-композиційні особливості архітектурної побудови та інтер’єрного простору по-домініканського костьолу у Мурафі // Проблеми сучасності: культура, мистецтво, педагогіка. – Луганськ, 2006. – № 5. – С. 166-173.
  27. Архітектори домініканських костелів на галицьких землях // Вісник Харківської державної академії дизайну і мистецтв: зб. наук. пр. / за ред. Даниленка В.Я. – Харків: ХДАДМ, 2007. – № 1. – С. 111-118.
  28. Митці – творці домініканських споруд на землях Правобережної України // Теоретичні та практичні питання культурології: зб. наук. статей. Вип. ХХІV. – Ч.І. – Мелітополь: Видавництво «Сана», 2007. – С. 57-63.
  29. Роль бенефакторів у створенні візуального образу костелів домініканського ордену на галицьких землях  // Українська Академія Мистецтва. Дослідницькі та науково-методичні праці. – Вип. 14. – К., 2007. – С. 272-282.
  30. Стінний розпис трапезної монастиря львівських домініканців // Мистецтвознавство України : зб. наук. пр. / редкол. : А.Чебикін (голова) та інші. – К. : СПД Пугачов О.В. Київ, 2007. – Вип. 8. – С.  63-76.
  1. Шляхетські родини – фундатори домініканських осередків на теренах України // Polskа Rodzina na Wschodzi / рod red. H.Strońskiego. – Pamiętnik Kijowski. – Tarnopol : Bohdan, 2008. – T. 9. – S. 49-78.
  2. Кам’янець-Подільський – місто полікультурної спадщини (сакральна архітектура: креативні і деструктивні зміни) // Українсько-польський науковий діалог : зб. наук. праць / за ред.  І.І. Кривошеї. – Умань; Гнєзно; Ланьцут; Ченстохова, 2009. – С. 244-253.
  3. Projekty przebudowy świątyń dominikańskich na terytorium Ukrainy w XIX w. (w oparciu o materiały Rosyjskiego Państwowego Archiwum Historycznego w Sankt Petersburgu) // Феномен культурних погранич: сучасні тенденції: зб. наук. праць / за ред. О.М. Сухомлинова. – Донецьк : ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2009. – 333-346 с. : іл.
  4. Художественное образование в Каменце-Подольском в ХIХ – первой половине ХХ века // Философия образования и искусство. III Кагановские чтения. Материалы всероссийской конференции 18 мая 2009 года. – СПб., Санкт-Петербургское философское общество, 2010. – С. 188-197.
  5. Архитектоническая метафорика сакрального зодчества доминиканского ордена на землях Украины  // Символика в философско-культурологических исследованиях, этнокультурных и религиозных традициях. Сборник статей. – Пятигорск : ПГЛУ, 2010. – С. 235-243.
  6. Володимирське обличчя врубелівського портрету  / Н.О. Урсу, О.В.Кумецький // Проблеми сучасності: культура, мистецтво, педагогіка : зб. наук. пр. / Луган. держ. ін-т культури і мистецтв ; за заг. ред. В. Л. Філіппова. – Вип. 14. – Ч. 1. – Луганськ : Вид-во ЛДІКМ, 2010. – С. 262-267.
  7. Трансцендентное начало – основа метафорики сакрального искусства доминиканского ордена //  Искусство после философии. Материалы всероссийской конференции 20-21 ноября 2009 года – СПб., Санкт-Петербургское философское общество, 2010. – С.276-282.
  8. Скульптура і різьбярство в осідках домініканського ордену XVII-XIX ст. на землях України  / Н.О. Урсу // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. Серія: Мистецтвознавство. – Тернопіль, 2010. – Вип. 1/2010. –  С. 193-198.
  9. Żółkiewska «Hetmanka» //  Rocznik Biblioteki Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Polska Akademia Umiejętności. – Kraków, R.55 : 2010. – S. 133-144.
  10. Проблемы ревитализации сакрального зодчества доминиканского ордена на Украине // Регионы. Города. Ракурсы и параллели / Теоретические доклады 1 Всероссийской творческой лаборатории. – Омск : Изд-во ОмГТУ, 2010. – С. 94-100.
  11. Живописна діяльність іноземних митців на землях Кам’янеччини у XVIIІ-XIX ст. // Культура і сучасність : Альманах. – К. : Міленіум, 2010. – №2. – С. 146-150.
  12. Живописна діяльність в осередках домініканського ордену XVII-XIX ст. на землях України // Культура народов Причерноморья. – Сімферополь, 2010. – № 189. – С. 30-32.
  13. Твори декоративно-прикладного мистецтва в храмах домініканського ордену XVII-XIX ст. на українських теренах // Проблеми сучасності: мистецтво, культура, педагогіка : зб. наук. пр. / Луган. держ. ін.-т культури і мистецтв ; за заг. ред. В.Л. Філіппова. – Вип. 15. – Луганськ : Вид-во ЛДІКМ, 2010. – С. 253-261.
  14. Діяльність майстрів декоративно-прикладного мистецтва в осередках домініканського ордену XVII-XIX ст. на землях України // Мистецтвознавчі записки : зб. наук. праць. – Вип.18. – К.: Міленіум, 2010. – С. 191-197.
  15. Проблемы ревитализации сакрального зодчества доминиканского ордена на Украине // Ценностный мир человека:сборник научных трудов / под общ. ред. д-ра филос. наук В. А. Апрелевой. – Тюмень: ТюмГАСУ,   – С. 130-135.
  16. Креативні і деструктивні зміни сакрального  зодчества Кам’янця-Подільського у ХІХ-ХХ ст. (проблема дослідження полікультурної спадщини на Поділлі) // Гуманітарні студії: Україна-Польща // Збірник наукових праць / Голови ред. Колегії О. Завальнюк, С. Уліяш. – Кам’янець-Подільський: ПП Зволейко Д.Г., 2010. – С. 141-151.
  17. Malowidło ścienne w refektarzu lwowskiego klasztoru Ojców Dominikanów // Fenomen pogranicz kulturowych: współczesne tеndencje, t. IV, Piła – Berdiańsk, 2010. – С. 84-
  18. Организация интерьера доминиканских храмов XVIII-XIX вв. на землях Брацлавского воеводства // Материалы Х Международной научно-практической конференции «Визуальная культура: дизайн, реклама, IT – технологии». – Омск: Изд-во ОГТУ, – С. 107-109.
  19. Художня освіта у Кам’янці-Подільському в другій половині XIX – першій половині ХХ століття // Проблеми сучасності: мистецтво, культура, педагогіка: зб. наук. пр. / Луган. держ. ін.-т культури і мистецтв ; за заг. ред. В.Л. Філіппова. – Вип. 18. – Луганськ : Вид-во ЛДІКМ, 2011. – С. 185-193.
  20. Храми-фортеці на теренах Хмельниччини / Н.О. Урсу, І.В. Березіна // Вісник Харківської державної академії дизайну і мистецтв [Текст]: зб.наук.пр. / за ред. Даниленка В.Я. – Х.: ХДАДМ, 2011. – С. 151-154.  (Мистецтвознавство № 4).
  21. Фотохудожник Михайло Грейм і його родина / Н.О. Урсу, І.С. Підгурний // Збірник наукових праць Педагогічна освіта: теорія і практика. – Вип.8 – Кам’янець-Подільський : Видавець ПП Зволейко Д.Г., 2011. – С. 371-378.
  22. Флористичні мотиви в образотворчому мистецтві Китаю (цикл бесід для учнів 5-7 класів, бесіда 5 // Materíaly VII Mezinárodní vědecko-praktická konference: «Aktuální vymoženosti vědy – 2011». – Díl Pedagogika: Praha: Publishing House «Education and Science» s.r.o, 27 června – 05 červenců 2011 roku. – S. 17-20.
  23. Мистецька освіта Кам’янеччини першої третини ХХ ст. // Materíaly VII Mezinárodní vědecko-praktická konference: «Vědeckӳ průmysl Evropskěho kontinentu – 2011». – Díl Pedagogika: Praha: Publishing House «Education and Science» s.r.o, 27 listopadu – 05 prosinců 2011 roku. – S. 11-15.
  24. Ведута Кам’янеччини у творчості сучасних митців // Materíaly VII Mezinárodní vědecko-praktická konference: «Aktuální vymoženosti vědy – 2012». – Díl Výstavba a architektura: Praha: Publishing House «Education and Science» s.r.o, 27 června – 05 červenců 2011 roku. – S. 80-85.
  25. Творчество архитектора Яна Де Витте для доминиканского ордена на Украине // Materíaly VIIІ Mezinárodní vědecko-praktická konference: «Dny vědy – 2012». – Díl Výstavba a architektura: Praha. Publishing House «Education and Science» s.r.o, 27 březen – 05 dubna 2011 roku.  – С. 15-18.
  26. Флористичні мотиви у мистецтві бароко (бесіда 7) // Материали за VIIІ Международна научна практична конференція «Настоящи изследвания и развитие – 2012». – Т. 13. – Софія: Бял ГРАД-БГ, 2012. – С. 9-13.
  27. Малярство іноземних художників на теренах Кам’янеччини ХVIIІ-XIX ст. // Записки наукового товариства імені Шевченка. – Т. CCLXI : Праці Комісії образотворчого та ужиткового мистецтва. – Львів, 2011. – С. 266-272.
  28. Метафорика кольору  у світогляді українців // Materiały VIII Międzynarodowej naukowo-praktacznej konferencji: Naukowa myśl informacyjnej powieki – 2012. Volume 13. Nauki Pedagogiczne. – Przemyśl: Nauka i studia. – S. 12-16.
  29. Рослинні орнаменти у творах митців епохи Бароко (цикл бесід для учнів 5-7 класів, бесіда 8 // Материали за 8-а международна научна практична конференція «Навинати за напреднали наука» – 2012. – Т. 13. Педагогически науки. – Софія: Бял ГРАД-БГ, 2012. – С. 70-72.
  30. Флористичні мотиви у мистецтві кін. ХІХ – поч. ХХ ст. (цикл бесід для учнів 5-7 класів, бесіда 9) / Н.О. Урсу // Materíaly VIIІ Mezinárodní vědecko-praktická konference: «Aktuální vymoženosti vědy – 2012». – Díl Pedagogika: Praha. Publishing House «Education and Science» s.r.o, 27 června – 05 červenců 2012 roku. – S. 46-49.
  31. Art History investigations of sacral heritage of the Dominican order of the 13th – 19th centuries on Ukrainian lands // Jubilee International Conference : History of Art History in Central-Eastern and Southern-Eastern Europe. – Torun : Society of Modern Art & Tako Publishing House, 2012. – vol. 1. – S. 163-168.
  32. Artistic Activity of the Trinity Monk Iosyf from St. Teresa // British Journal of Science, Education and Culture, 2014, No.1. (5) (January-June). – Volume II : “London University Press”, London,  2014. – (638 P.). – P. 475-479. Proceedings of the Journal are located in the Databases Scopus. 
  33. Урсу Н.О. Художник-педагог Кость Кржемінський // Сучасні тенденції розвитку освіти і науки в інтердисциплінарному контексті : Матеріали ІІ-ї Міжнародної науково-практичної конференції, 24 – 25 березня 2016 року / [редактори-упорядники: І. Зимомря, В. Ільницький]. – Ченстохова – Ужгород – Дрогобич : Посвіт, 2016. – (438 с.). – С. 113-115.
  34. Урсу Н.О. Передумови виникнення сучасного мистецтвознавчого осередку Кам’янця-Подільського (ХІХ – поч. ХХ ст.) // Професійна мистецька освіта і художня культура: виклики ХХІ століття : матер. II Міжнарод. наук.-практ.  конф., 14-15 квіт. 2016 р./ МОН України, Київ. ун-т ім. Б. Грінченка та ін.; за заг.ред. Огнев’юка В.О. – К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2016. – (752 с.). – С. 166-175.
  35. Урсу Н.О. Зодчество домініканців-обсервантів на землях України // Актуальні питання, проблеми та перспективи розвитку гуманітарного знання у сучасному інформаційному просторі: національний та інтернаціональний аспекти: зб.наукових праць / за заг.ред. д.філос.н. Журби М.А. – Частина 1. – Монреаль: ЦСП «НБК»; Сєвєродонецьк: вид-во СНУ ім. В. Даля. – (329 с.). – С. 60-65.
  36. Урсу Н.О. Архітектурний комплекс домініканців XVIII ст. у Любарі // Virtus: Scientific Journal \ Editor-in-Chief M. A. Zhurba. – Issue # 7, 2016. – (183 p.). – С. 51-54. Impact Factor (IIJIF).
  37. Організація внутрішнього простору костелів домініканського ордену на теренах Західної Європи // Virtus: Scientific Journal \ Editor-in-Chief M. A. Zhurba. – Issue # 9, 2016. – (219 p.). – С. 31-33. Impact Factor (IIJIF)
  38. Kamieniec Podolski – miasto wspólnego dziedzictwa: kreacja i destrukcja // Theofos: filozofia, teologia, kultura. – Kraków : Theos Logos, – Rocznik №2. – C. 198-210. Закордонна
  39. Володимир Шаврін – представник художньої школи Кам’янеччини / Н.О. Урсу // Гуманітарний простір науки: досвід та перспективи: зб. матеріалів ІХ Міжнарод. наук. практ. інтернет-конф., 27 лютого 2017 р. Переяслав-Хмельницький, 2017. – Вип. 9. (314 с.). – С. 123-125.
  40. Храми доминиканцев-обсервантов на Украине / Н.А. Урсу // Актуальные проблемы мировой художественной культуры : зб. науч.ст. В 2 ч. Ч 1/ ГрГУ им. Яна Купалы ; редкол.: Т.Г. Барановская (гл.ред.) [и др.]. – Гродно : ГрГУ, 2017. – (203 с.). – С. 85-89. Закордонна фахова
  41. Інтер’єр сакральних об’єктів домініканського чину в Західній Європі // Людина віртуальна: нові горизонти: зб. наукових праць / за заг. д. філос. н. Журби М.А. – Частина 1. –  Монреаль: СРМ «ASF», 2017. – (213 с.). – С. 78-81. Закордонна
  42. Kamyanets in Podolia – the center of ethnic and cultural heritage of Ukraine // Proceedings of the 7th International Academic Congress «Science, Education and Culture in Eurasia and Africa». – France, Paris, Panthéon, Sorbonne : «Paris University Press», – P. 108-114. (Наукометричні бази даних «INDEX SCOPUS», «Web of Science»: impact factor 3.957).
  43. Стислі хроніки храму св. Миколая, єпископа Міри в Кам’янці-Подільському // Українське суспільство: основні виміри : матеріали Всеукраїнської науково-теоретичної конференції (Київ, 25 травня 2017 р.). – К.: НАКККіМ, 2017. – (144 с.). – С. 106-109.
  44. Artistic heritage of the Dominican order in Ukraine. Temple in Murafa // American Historical Review. – «Oxford University Press», December – Issue 5 (2). Volume 122 – P. 1999-2005. (Наукометричні бази даних «INDEX SCOPUS», «Web of Science»: impact factor 1.339).
  45. Домініканський костел св. Станіслава в Тульчині / Міжнародний журнал «World Science». – Warsaw, Poland : RS Global Sp. z O.O., 2017. – № 11 (27), Vol. 1. – С.  47-50. (Наукометрична база даних «INDEX COPERNICUS»)
  46. Архітектура домініканського костелу Благовіщення Пресвятої Діви Марії у Вінниці / INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE «International Trends in Science and Technology». – Warsaw, Poland, 2017. – С. 25-29.
  47. Домініканський осідок у містечку Солобківці на Поділлі. «Гуманітарний простір науки: досвід та перспективи»: зб. Матеріалів ХV Міжнарод. наук. практ. інтернет-конф., 23 січня 2018 р. Переяслав-Хмельницький, 2018. Вип. 15. (287 с.). С. 106-109.
  48. Мистецька спадщина домініканського ордену в Україні. Храм у Сокільці. WORLD SCIENCE. Multidisciplinary Scientific Warsaw. Poland. RS Global Sp. z OO. № 2 (30), Vol. 5, February 2018. C. 34-37. Index Copernicus
  49. Postdominicans’ Templ in Jazlivets. Virtus:  Scientific Journal / Editor-in-Chief M.A. Zhurba– January # 20, part 1, 2018. 215 p.  41-43. Scientific Indexing Services (SIS) (USA), International Innovative Journal Impact Factor (IIJIF)
  50. Урсу Н.О., Гуцул І.А. Володимир Гаґенмейстер – вільний слухач Кам’янець-Подільського державного українського університету // Педагогічна освіта: теорія і практика: Збірник наукових праць / Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка; Інститут педагогіки НАПН України [гол. ред. Лабунець В.М.] Вип. 24 (1-2018). Ч. 2. Кам’янець-Подільський, 2018. (408 с.). С. 164-169.
  51. Художник Олександр Грен. Нові архівні знахідки // Людина віртуальна: нові горизонти: зб. наукових праць / за заг. д. філос. н. Журби М.А. – Частина 1. –  Монреаль: СРМ «ASF», 2018. – (250 с.). – С. 45-47.
  52. Художник-педагог Володимир Гаґенмейстер. Нові архівні знахідки // Virtus: Scientific Journal \ Editor-in-Chief A. Zhurba. March, Issue # 22, Part 1, 2018. – (207 p.). С. 38-40.

ІІІ. Про Н.О. Урсу

  1. Каньоса П.С. Сподвижниця подільського мистецтвознавства (Наталія Олексіївна Урсу) // Освіта, наука і культура на Поділлі: зб. наук. пр. – Кам’янець-Подільський: Оіюм, 2012. – Т. 19. – С. 247-254.
  2. Доктори наук, професори Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка : довідково-біографічне видання / Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка; уклад.: І.М. Конет, В.С. Прокопчук. – Кам’янець-Подільський  : Абетка-Світ, 2013. – С. 440- 456;
  3. Наталія Урсу // Проект «Успішна жінка» [Електронний ресурс]. – К. : ТОВ Статус-Україна, 2014. – Режим доступу:http://www.status-ua.com.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=386&Itemid=29. – Назва з екрану.
  4. Наталія Урсу // Інформаційно-видавничий проект «Успішна жінка». – К. : ТОВ Статус-Україна, 2015. – Вип. 5. – С. 117-119 : іл.
  5. Ярова Н. Місія: повернути Кам’янцю мистецтво // Подолянин. – 29 грудня 2016. – № 1376. – С. 5.
Прокрутка вгору